Psikolojik Danışmanlık

ÖZEL EĞİTİM ALANINDA REHBERLİK HİZMETİNİN AMACI NEDİR?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri genel olarak öğrenci, öğretmen ve ebeveyn ilişkisini güçlendirmek ve öğrencilerin genel olarak akademik ve sosyal performansını geliştirmeye yönelik hizmetlerdir. Öğrencilerin her türlü psikolojik, gelişimsel süreçlerinin takibini yapmaktadır. Her öğrenciye ayrı program sağlanır ve kişilerin yaş gelişimine uygun olarak programlar uygulanır bu sebeple öğrencilerin tamamen kendi yetenekleri daha kolay keşfedilir hale gelmektedir.

ÖZEL EĞİTİM MERKEZİNDE PSİKOLOJİK DESTEĞİN ÖNEMİ NEDİR?

Özel Eğitim Merkezlerinde psikolojik destek sandalyenin bir ayağı kadar önemlidir. Özel durumu olan çocukların yaşamdaki yerlerini alabilmeleri için belli dengeleri yakalamak zorundayız. Davranış sorunları ya da zeka geriliği olan çocukların psikolojik destek almaları davranışsal gelişimlerinde olduğu kadar duygusal ihtiyaçlarının giderilmesinde de çok önemlidir. Psikologlar sadece çocuklarla değil aileleriyle de görüşerek, yaşadıkları sorunlarla ilgili de destek vermektedir. Aynı şekilde özel durumu olan çocuğun varsa kardeşiyle görüşebilir. Engelli kardeşi olan çocuklar, sorumluluklarının getirdiği yüklerle baş etmekte zorlanabilmekte ve ilerleyen zamanlarda sorun yaşayabilmektedir.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetinin faydaları öğrencilerin özel eğitimlerinde hem de örgün eğitimlerde büyük bir önem taşır. Çocuklara sağlanan özel programlarla birlikte bireyler içerisinde bulunduğu toplumu daha iyi bir şekilde tanıyabilir, yeteneklerini daha iyi keşfederek kullanabilir ve geliştirebilir, karşılaştıkları problemleri çözme konusunda yeterlilik kazandırabilir ve en önemlisi bireylerin toplum içerisinde severek yapacakları bir meslek sahibi olmasına katkı sağlar. Çocuk ve ailelerin yaşadığı psiko-sosyal sorunlar konusunda çeşitli çalışmalar yaparak bireysel görüşme yapmak ve profesyonel destek sağlamaktır.

ÖZEL EĞİTİME GELEN ENGELLİ ÇOCUKLAR GELİŞİM GÖSTERİYORLAR MI?

Tabiki de bir çok öğrenci özel eğitim sayesinde yeni beceriler kazanıyor, yaşama adapte olmayı öğreniyor ve davranışsal sorunları varsa pozitif anlamda değişim gösteriyor. Destek eğitiminin alınması ile öğrencilerin akademik olarak ve sosyal olarak önemli bir gelişim sağladığı görülmektedir.

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIĞIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ YARARLARI

Rehberlik ve psikolojik danışmanlığın çocuklar üzerindeki yararları öğrencilerin kişisel gelişimlerinin sağlanması ve gelecek hedefinin daha iyi yapılması açısından yararlıdır. Öğrenciler kendi potansiyelinde en yetkin olan noktaya ulaşarak topluma kazandırılmış olmaktadır.

Ergenekon Mh. Hüdavendigar Sk. No:68 Turgutlu / Manisa

0 236 314 15 52

info@turgutluempati.com.tr

Selvilitepe Mh. Toprak Sk. No: 7 Turgutlu / Manisa

0 236 314 15 52

info@turgutluempati.com.tr

Telefon
WhatsApp